5. Olağan Genel Kurul Toplantısı Sonuç Bilgilendirmesi

18th Salı, 2019  |    |   5. Olağan Genel Kurul Toplantısı Sonuç Bilgilendirmesi için yorumlar kapalı

Değerli üyelerimiz,

16 Haziran Pazar günü gerçekleştirdiğimiz 5.Olağan Genel Kurulumuza katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederiz.

Genel kurula katılamayan üyelerimiz için Genel Kurulda alınan kararları kısaca özetleyecek olursak:

 • Yönetim ve denetim kurulu raporları okunarak Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ibra edildi.
 • 2019 yılı bütçesi kabul edildi.
 • Temmuz ayı itibariyle aidatlar (aylık 2.000 tl) kaldırıldı.
 • Ruhsatın alınması kaydıyla 15 Ağustos 2019, 15 Şubat 2020 ve 15 Ağustos 2020 tarihlerinde 3 adet 50.000 tl ara ödeme alınması kararlaştırıldı. Ruhsatın gecikmesi durumunda ise ruhsatı takip eden ayın 15’inde ve 6’şar ay arayla 3 adet 50.000 tl ara ödeme alınması kararlaştırıldı.
 • Aidat, ara ödeme ve sermaye gecikmeleri için alınan günlük onbinde beş gecikme cezası uygulamasına devam kararı alındı.
 • Kredi kullanacak üyeler için kooperatifin garantör olması ve arsalarını ipotek vermesi hususları kabul edildi.
 • Yönetim Kurulu üye sayısı 9’dan 7’ye düşürüldü.
 • İnşaat yapım yöntemi ve ihale süreçleriyle ilgili olarak Yönetim Kuruluna yetki verildi.
 • Yönetim Kuruluna, kamu kurum ve kuruluşlarına bedelsiz arsa terki ve bağış yapabilme yetkisi verildi.
 • Yeni Yönetim Kuruluna Seçilen Üyeler

Serdar Uygur (Avukat)

Doç Dr. Zafer Kahraman (Bahçeşehir Ün. Hukuk Fak. Dekan Yrd.)

Safa Aslan Sürmen (Hava-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri)

Ömer Önder Haberdar (THY Müfettiş Yrd)

Bilal Demir (THY Teknik Ar-Ge Müdürü)

Burak Özvarol (İnşaat Mühendisi)

Ömür Barış (İnşaat Mühendisi)

Saygılarımızla,

S.S. Havaiş Konut Yapı Kooperatifi

Yönetim Kurulu

Havaiş Konut Yapı Kooperatifi Daire Planları

6th Pazartesi, 2019  |    |   Havaiş Konut Yapı Kooperatifi Daire Planları için yorumlar kapalı

Havaiş Konut Yapı Kooperatifi Vaziyet ve Daire Planları

6th Pazartesi, 2019  |    |   Havaiş Konut Yapı Kooperatifi Vaziyet ve Daire Planları için yorumlar kapalı

Arsa Zemin Etüt ve Sondaj Raporu

30th Pazar, 2017  |    |   Arsa Zemin Etüt ve Sondaj Raporu için yorumlar kapalı

Download the PDF file .

İndirmek için tıklayınız.

2017 Haziran Ayı Ortak Bilgilendirme

6th Salı, 2017  |    |   2017 Haziran Ayı Ortak Bilgilendirme için yorumlar kapalı

Değerli Ortaklarımız,

30 Nisan’da yapılan genel kuruldan bugüne kadar ilçe belediyesi ile birçok toplantı gerçekleştirildi ve projenin ayrıntıları görüşülmeye başlandı.

Yine ilçe belediyesi yetkililerinin verdiği bilgiye göre Büyükşehirde devam eden süreç kendileri için geçen hafta yaptıkları toplantı ile sona erdi ve hâlihazırda projemizin de içinde olduğu dosya Büyükşehir Meclisinde görüşülmeye başlandı. Önümüzdeki günlerde resmi sürecin tamamlanmasını beklediklerini ve bir problem olmadığını belirttiler.

Bundan sonraki süreçte projemizin planlama doğrultusunda Ağustos ayı içerisinde başlamasının önünde bir engel kalmamış bulunuyor.

Bir diğer önemli konu, genel kurulumuzda da bahsettiğimiz üzere sitemizde olmasını istediğimiz ilave özelliklerin sizin görüşleriniz doğrultusunda belirlenmesi için anket düzenlenmesi olacaktır. Ayrıca maliyet kalemini ciddi anlamda etkileyecek olan dış cephe ve kapalı iki araç yeri tahsisi için görüşlerinize başvuracağız ve çoğunluğun istediği şekilde ilerleyeceğiz. Ankete katılım 7 Haziran saat 00:01’de (bu gece) başlayıp 11 Haziran saat 23:59’da sona erecektir.

Kesin maliyetler daha önce de belirttiğimiz gibi ihale şartnamesi oluşturulup bir firma ile anlaşıldıktan sonra ortaya çıkacaktır. Bu nedenle yaptığınız tercihler ihale şartnamesine koyulacak ve ihaleden çıkacak rakamları etkileyecektir.

Ayrıca son zamanlarda kooperatifimize girmek için çok sayıda talep bulunmaktadır. Bu durum kooperatifimiz adına güzel bir durum olmakla birlikte genel kurulda verdiğimiz söz üzerine sadece devirleri kabul edip yeni üyelik taleplerine olumlu cevap veremiyoruz. Bu nedenle Hava-İş Sendikası öncülüğünde ikinci bir kooperatif kuruldu. www.havaiskibriskoop.com Bu kooperatifin amacı da bizim kooperatifimizde olduğu gibi bölgede hızlı bir şekilde imarlı arsa alıp 2019 yılında daireleri teslim etmektir. Bu kooperatifin bizim kooperatiften bazı farklılıkları da bulunmaktadır. Birincisi 1+1, 2+1, 3+1, ve 4+1 olmak üzere 4 farklı tipte daire olacaktır. İkincisi hemen arsa alabilmek adına giriş ücreti yüksek tutulmuştur. Mümkünse katılımcı sayısına göre başta yanımızdaki 36.000 m2 lik arsa olmak üzere bölgemizde bulunan arsalardan birisinin alınması hedeflenmektedir. Bu kooperatifin maliyeti bizim kooperatifimize göre özellikle arsa fiyatlarının çok yükselmesinden dolayı biraz daha yüksek olacaktır.

Önümüzdeki günlerde yeni güzel haberler paylaşmak dileğiyle.

Saygılarımızla,

Av. Serdar Uygur

Yönetim Kurulu Başkanı

3. Olağan Genel Kurul Sonrası Bilgilendirme

5th Cuma, 2017  |    |   3. Olağan Genel Kurul Sonrası Bilgilendirme için yorumlar kapalı

Değerli Ortaklarımız

3.Olağan Genel Kurulumuzu geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleştirdik. Bu genel kurulda da yönetim kurulu tekliflerinin tamamı, büyük çoğunluğu oy birliği ile olmak üzere, kabul edildi. Bu konuda verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz.

Genel kurulda da belirttiğimiz üzere bu ay içerisinde Büyükşehir meclisinden geçmesini beklediğimiz imar tadilatından sonra sitenin mimari tasarımlarına ilişkin çizilmiş görselleri sizinle paylaşıp çoğunluğun tercih ettiği tasarım üzerinden ilerleyeceğiz. Yine sitenin içinde yer almasını istediğimiz kütüphane, fitness salonu, vb sosyal ve kültürel tesislere ilişkin bir anket düzenleyerek çoğunluğun tercih ettiği yapıları sitemize dâhil ederek projeyi netleştirecek ve bu şekilde ihaleye çıkacağız.

Hedefimiz en geç Eylül ayı içerisinde hafriyat çalışmalarıyla birlikte inşaata başlamaktır. Bu aşamada daire maliyetleri de netleşmiş olacağı için finansman konusu bu dönemde netleşmiş olacaktır.

Bu genel kurulda gündemin 10.maddesi olan çıkmak isteyen üyelere ödedikleri bedelin %50 fazlasını alarak ayrılmak imkânı tanıyan maddenin hiçbir talep gelmemesi nedeniyle işletilmemesi kooperatifimizin geldiği noktayı göstermektedir. Bundan 6 ay önceki olağanüstü genel kurulda %10 fazla ile çıkan 56 pay sahibi vardı.

Genel kurul sunumumuzu facebook adresinden sizlerle paylaştık. Genel kurula ilişkin tüm sorularınızı yine buradan cevaplayacağız.

Önümüzdeki günlerde yeni güzel haberler paylaşmak dileğiyle


3. Genel Kurul Sunumunu indirmek için tıklayınız.

 

2017 Mart Ayı Üye Bilgilendirme

10th Cuma, 2017  |    |   2017 Mart Ayı Üye Bilgilendirme için yorumlar kapalı
2017 Mart Ayı Üye Bilgilendirme

Değerli Ortaklarımız,

Son duyurumuzu yaptığımız Ocak ayından bu zamana kadar çok önemli bir gelişme olmadığı için Şubat ayında bilgilendirme maili göndermedik. Bu süre zarfında hem devam eden imar düzenlemesi sürecine ilişkin olarak belediyeler ile hem de mimari projenin çalışmasını yapan Tekeli-Sisa Mimarlık Ofisi ile görüşmelerde bulunduk. Ayrıca kat karşılığı arsa alımına ilişkin bazı görüşmeler gerçekleştirdik. Son olarak geçtiğimiz hafta Arnavutköy’ün İmardan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı ile görüşerek durumumuzu değerlendirdik.

Geldiğimiz noktada İmar düzenlemesinin Nisan ayında büyükşehir belediyesinin meclisinden çıkması konusunda büyükşehir ile mutabık kaldıklarını, sonrasındaki sürecin ise ilçe belediyesi olarak kendileriyle bizim aramızda yürüyeceğini ve yaz sonunda inşaatın başlaması konusunda bir problem gözükmediğini söylediler.

Bu süreçte biz de proje konusunda çalışmamızı netleştirip ihaleye çıkacak aşamaya gelmeyi ve haziran ayında ihaleye çıkarak firma seçimini tamamlamayı hedefliyoruz.

2017 yılının ilk yarısında yapmamız gereken 2016 yılı olağan genel kurulumuzu 30 Nisan günü yapmayı planlıyoruz. Bununla ilgili ayrıntılı olarak önümüzdeki haftalarda genel kurul duyurumuzu paylaşacağız.

Ayrıca son zamanlarda kooperatifimize girmek için çok sayıda talep alıyoruz. Bu durum kooperatifimiz adına güzel bir durum olmakla birlikte genel kurulda verdiğimiz söz üzerine sadece devirleri kabul edip, yeni üyelik taleplerine olumlu cevap veremiyoruz.

Yapacağımız genel kurulda son genel kurulda aldığımız karar benzeri bir karar alarak ayrılmak isteyen üyelerimizin çıkışlarını kolaylaştırmak adına talep dilekçelerini yazılı olarak vermeleri kaydıyla üyelerimize ödedikleri rakamın %50 fazlasını geri vermeyi, ayrıca yeni üye giriş ücretinin 30.000 TL’den 100.000 TL’ye çıkarılmasını talep edeceğiz. Bu şekilde hisselerin yaklaşık rayiç değerini de resmileştirmiş olacağız.

Önümüzdeki günlerde yeni güzel haberler paylaşmak dileğiyle,

Saygılarımızla,

Av. Serdar Uygur
Yönetim Kurulu Başkanı
S.S. Havaiş Konut Yapı Kooperatifi

2017 Ocak Ayı Üye Bilgilendirmesi

12th Perşembe, 2017  |    |   2017 Ocak Ayı Üye Bilgilendirmesi için yorumlar kapalı
2017 Ocak Ayı Üye Bilgilendirmesi

Değerli Ortaklarımız,

Geride bıraktığımız 2016 yılı ülkemiz açısından bir daha yaşanmasını istemediğimiz acı olayların yaşandığı bir yıl
olarak sona erdi. 2017 senesinin ülkemizin tekrar huzura kavuşacağı bir yıl olması en büyük temennimizdir.

Kooperatif olarak 2016 senesini değerlendirdiğimizde ise hedeflerimiz doğrultusunda başarılı bir yıl geçirdiğimizi ve yola çıkarken hedeflediğimiz doğrultuda biraz daha ilerleyerek amacımıza yaklaştığımızı söyleyebiliriz. 2016 senesinde ülkemizde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen kooperatif için en uygun koşullarda imarlı arsa satın alarak en büyük belirsizliği ortadan kaldırmış olduk. Bu nedenle hâlihazırda çok sayıda insan kooperatifimize ortak olarak başvurmak istemekte ve yeni ortak almadığımız için mevcut ortaklarımız yüksek kâr marjlarıyla hisselerini devredebilmektedir.

Aralık ayı içerisinde de Türkiye’nin en büyük ve köklü mimarlık ofislerinden biri olan Tekeli&Sisa ile
http://tekelisisa.com/#PROJELER sözleşme imzalayarak Kooperatifimize yaraşır bir proje hazırlatmak için çalışmalara başladık. İş Bankası Kuleleri, Sabiha Gökçen, Priştine ve Aşkabat Havalimanları(aşağıdaki resim) ile Avrupa Konutları, Kent Plus gibi büyük konut projelerinin mimari çalışmasını yapmış olan bu firmanın yapacağı projenin kooperatifimize layık bir yaşam alanı olacağını ve bu projenin bize değer katacağını söylersek sanırım abartmış olmayız. En başından beri söylediğimiz bir şey vardı: Sadece konut inşa etmeyi değil ailelerimizle huzur içinde oturabileceğimiz bir yaşam alanı oluşturmayı hedefliyoruz.

Belediyenin imar düzenlemesini ve mimari projenin tamamlanmasını müteakip mayıs-haziran döneminde ihaleye çıkıp yine kooperatifimize yakışacak bir firma ile inşaata başlamayı öngörüyoruz.

Kooperatif için ikinci tasarım çalışması da tamamlanmış olup bugün facebook sayfamızda görselleri paylaşacağız. Facebook grubumuza katılmamış olan üyelerimiz https://www.facebook.com/groups/havaisyapikooperatifi/ linkini
tıklayarak gruba katılabilirler. Üçüncü tasarımın da çizilmesinden sonra sizlerin görüşleri doğrultusunda bunlardan
birine karar verip o tasarım üzerinden ilerleyeceğiz.

Aidat ödemelerinde, ortağın dışında 3. şahıslar tarafından ödemeler de yapılmaktadır. Çoğu zaman 3. şahıslar tarafından
yapılan ödemelerin hangi ortağımıza ait olduğu anlaşılamamaktadır. Kooperatifimize yapılan ödemelerin ortağımız
tarafından, açıklama kısmına da Ortak Adı – Soyadı ve T.C. kimlik numarası yazılarak yapılması, hesaplarınızın doğru
işlenmesi için önemlidir.

Son olarak bizimle benzer amaçlı bir kooperatif kurulduğunu öğrendik. Bizimle hiçbir bağı olmayan bu kooperatifin de
başarılı olmasını temenni ederiz. Çünkü kooperatifçiliğin doğru yapıldığında nasıl başarılı olduğunu ve topluma hizmet
ettiğini özellikle gelişmiş toplumlardan biliyoruz. İnşallah bu tür güzel girişimlerin önünü açmışızdır.

Önümüzdeki günlerde yeni güzel haberler paylaşmak dileğiyle

Saygılarımızla,

Serdar Uygur
Yönetim Kurulu Başkanı

Arsa Alım Duyurusu

30th Salı, 2016  |    |   Arsa Alım Duyurusu için yorumlar kapalı
Arsa Alım Duyurusu

Değerli Ortaklarımız, 

Arnavutköy Kıbrıs Caddesi üzerinde bulunan toplam 50.000 metrekarelik imarlı arsayı satın almış bulunuyoruz. Hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Bu alımla birlikte kooperatifi zamanında bitirmek ve 2018 yılı sonuna kadar evleri teslim etmek için önümüzdeki en büyük engeli aşmış olduk. Allah’ın izniyle hedeflediğimiz zamanda kooperatifimizi tamamlayacağız.

Arsalardan büyük olan parseli (32890 m2) 30.613.000 TL’ye, küçük olan parseli ise (17500 m2) 16.123.000 TL’ye satın aldık. Tapu harçları ve emlakçı komisyonu ile birlikte toplam maliyet 48.138.000 TL oldu. Bugüne kadar topladığımız sermaye ve aidat miktarı ile katılım gelirlerimiz toplamı da yaklaşık 48 milyon TL idi. Bu sayede hiç kredi kullanmadan bu alımı gerçekleştirmiş olduk.

Bu arsaya belediye ile görüştüğümüz imar değişiklikleri gerçekleştikten sonra yaklaşık 500 daire yapılabilmektedir. Yaklaşık bir ay önce yaptığımız ankette ayrılma yönünde iradesini beyan eden Ortaklarımız ayrıldıktan sonra bu arsa kooperatif için yeterli olacaktır. 23 Ekimde gerçekleştirmeyi planladığımız Olağanüstü Genel Kurulda (Bakanlık onayını müteakip resmi duyurusunu yapacağız) ayrılmak isteyenlerin ödemelerinden %10 kesinti yapılmasını emreden anasözleşme maddesini kaldırıp bir defaya mahsus olmak üzere ödenen meblağın %10 fazlasını ödemeyi genel kurulun onayına sunacağız ve bu teklifin kabul edilmesi durumunda genel kurul kararlarının kesinleşmesini müteakip Kasım ayından itibaren en geç 2 ay içerisinde tüm ödemeleri gerçekleştireceğiz. Ayrılmak isteyenlerin ödemelerini, kooperatif merkezine şahsen veya noter vasıtasıyla ayrılmak istediklerini belirten ekteki dilekçeyle iletmeleri durumunda, başvuru sırasına göre gerçekleştireceğiz.

Ödenen paranın %10 fazlasını alarak ayrılmak için verilecek dilekçelerin en geç 23 Eylül Tarihine kadar kooperatif merkezine iletilmesi gerekmektedir. Zira ayrılmak isteyenlerin sayısına göre gerekirse ara ödeme alınması gerekeceği için bu tarihten sonra ayrılmak isteyen Ortaklar tüzük hükümlerine göre çıkabileceklerdir. Bu duyuruya ilişkin ve diğer konulardaki sorularınızı Facebook’taki grubumuzda (https://www.facebook.com/groups/havaisyapikooperatifi/) cevaplayacağız.

Bu vesileyle 30 Ağustos Zafer Bayramınızı tebrik eder, arsamızın tekrar hayırlara vesile olmasını ve yakın zamanda yeni güzel haberler paylaşmayı temenni ederiz.

Saygılarımızla,

Yönetim Kurulu

24.07.2016 – İstişare Toplantısı Sonrası Bilgilendirme

24th Pazar, 2016  |    |   24.07.2016 – İstişare Toplantısı Sonrası Bilgilendirme için yorumlar kapalı
24.07.2016 – İstişare Toplantısı Sonrası Bilgilendirme

Arsalar Sunumunu İndirmek İçin Tıklayınız

Genel Sunumu İndirmek İçin Tıklayınız


Değerli Ortaklarımız

Bugün gerçekleştirdiğimiz istişare toplantısında Yönetim Kurulu olarak bugüne kadar yaptığımız arsa çalışmalarını sunarak neden imarlı arsa alınmasını düşündüğümüzü gerekçelerimizle izah ettik.

Toplantıya katılamayan üyelerimiz için burada kısaca izah edecek olursak

 • Bölgenin imara açılmasının belirsizliğini koruması (2014 yılından bugüne sürekli olarak yakın zamanda kanal projesinin açıklanacağı ve bölgenin imara açılacağı birçok yetkili tarafından ifade edilmekle birlikte henüz somut bir gelişme olmaması)
 • Kamu kurumları ile ortak hareket etme (TOKİ, Milli Emlak vs) konusunda sözlü olarak mutabık kalınmasına rağmen somut ilerleme sağlanamamış olması ve halihazırda içinde bulunulan ortam
 • İmarsız arsa alınarak bu arsaya imar izni alınması konusunda somut ilerleme sağlanamamasına ek olarak bugün sözlü olarak onay verilse dahi yasal prosedürünün bir yıldan uzun sürecek olması(bu süreçte imarsız arsa alıp buraya 7-10 yıldır imar izni alamayan kooperatiflerin varlığına şahit olunması)
 • İmarlı arsanın fiyatının İmarsız arsaya nazaran yüksek olmakla birlikte hemen inşaata başlanabilecek olması ve kooperatifi tamamlama olarak hedeflediğimiz 2019 yılına kadar projeyi tamamlayabilmemiz için mevcut şartlar altında başka bir seçeneğin kalmamış olması
 • Daha uygun fiyata imarlı arsalar bulunmakla birlikte mesafenin uzaklığından dolayı buraların doğru tercih olmayacağı ve imarlı en yakın bölge olan Arnavutköy içerisinde bulunan konumunun güzel olduğunu düşündüğümüz bir arsanın alınması

Mart ayında yaptığımız Genel Kurulda arsa alımı konusunda yetkilendirilmiş olmamıza rağmen arsa alımı aşamasında sizlerle tekrar istişare edeceğimiz sözünü vermiştik. Bu nedenle istişare toplantısına katılamayan Ortaklarımız da dahil tüm Ortaklarımızın görüşlerini almak için ekteki anketi düzenledik. Bu anketin hukuki bağlayıcılığı bulunmamakta olup sizlerin tek tek temayülünüzü tespit etmek, ona göre arsa almak ve yapacağımız olağanüstü genel kurul için gereken hazırlıkları (bakanlık ön onayı/tüzük değişikliği vs) tamamlamak amaçlanmaktadır. Yine bu anket sayesinde her Ortağımız fikrini beyan etmiş olacaktır.

Anketimizde çok sayıda seçenek bulunmakta olup kısaca imarlı arsa alınması, imarsız arsa alınması, arsa alınmadan beklemeye devam edilmesi ve cezai şart uygulanmaksızın ödenen paranın iade edilerek çıkma hakkının tanınması seçenekleri arasında tercih yapmanızı isteyeceğiz. Tercihimiz olmamakla birlikte kooperatifin hukuken farklı lokasyonlarda birden fazla arsa alması da mümkündür. (imarlı+imarsız, imarlı+imarlı)

Yönetim Kurulu’nun büyük ekseriyeti olarak tercih ettiğimiz Arnavutköydeki imarlı arsanın seçilmesi durumunda arsa maliyeti artacağından bu artışa katlanmak istemeyen Ortaklarımız için 2+1 ve 1+1 seçenekleri de sunulmuştur. Bu arsanın alınması durumunda ve olağanüstü bir durum yaşanmadığı takdirde 2018 yılının ikinci yarısında (yaklaşık 2 yıl sonra) inşaatı tamamlamış olacağız.

Bu anketten çıkacak bazı sonuçların uygulanabilmesi için genel kurul toplantısı gerektiğinden eylül veya ekim ayı içerisinde olağanüstü genel kurul yapılmasını planlıyoruz.

Anketimizin sonuçlarının hayırlara vesile olması temennilerimizle

Saygılarımızla

S.S. Havaiş Konut Yapı Kooperatifi

Yönetim Kurulu